Predogled (CL) : Arsenal v Monacu cilja na zgodovinski uspeh

Po porazu s kar 3:1 na prvi tekmi v Londonu, mora v uspeti nekaj, kar do danes ni uspelo še nobeni ekipi v . To je seveda zmaga na gostovanju z več kot golom razlike, da bi se izognili izpadu. Ekipam v Ligi prvakov je doslej le 2-krat uspelo napredovati po tem, ko so na domačem igrišču izgubili prvo tekmo, v obeh primerih pa je šlo na prvi tekmi za rezultat 0:1. To sta bila v polfinalu sezone , ki je drugo tekmo dobil kar s 3:0, in v sezoni , ko so na drugi tekmi v Münchnu premagali Bayern s 3:2. Ajax pa se je poleg zgoraj omenjenega uspeha v zgodovino vpisal tudi kot ekipa, ki je nadoknadila enak zaostanek, kot ga ima trenutno Arsenal - . S tem rezultatom jih je namreč v četrtfinalu v sezoni na prvem srečanju doma premagala . Ajax je na povratni tekmi na Portugalskem že v 32. minuti vodil s 3:0, a domači so vendarle v 70. minuti prišli do zadetka in po takratnih pravilih je sledila še ena tekma na nevtralnem prizorišču. Tekma se je odigrala v Parizu, kjer po rednem delu ni bilo zadetkov, nato pa se je Ajaxu 'odprlo' v podaljšku in tekmo so dobili kar s 3:0 in tako napredovali v polfinale. Arsenalu je lahko v vzpodbudo to, da že kar nekaj let občutno bolje igrajo na povratnih tekmah kot na prvih. Tako je bilo tudi na zadnjih dveh povratnih tekmah osmine finala - proti so lani v gosteh igrali 1:1, precej bližje uspehu pa so bili leto prej, ko so z zmago 2:0 v gosteh na koncu izpadli le zaradi pravila golov v gosteh. Še bolj nam je seveda poznana zgodba iz sezone , ko je bilo proti na povratni tekmi 3:0 že v 43. minuti, a četrtega gola, ki bi bil dovolj za podaljške, Arsenalu ni uspelo doseči. Omeniti velja tudi to, da je bila zmaga na povratni tekmi potrebna tudi ob zadnji Arsenalovi uvrstitvi v četrtfinale - je, sicer na svojem stadionu, prvo tekmo dobil z 2:1, na povratni tekmi pa je bilo kar 5:0. Podobno je bilo tudi v sezoni , ko se je prva tekma na končala z rezultatom 0:0, temu pa je sledila zmaga na povratni tekmi v Milanu z 2:0 in napredovanje. Arsenal je v tej sezoni kar 9-krat zmagal z gol razliko, ki bi tokrat zadostovala za napredovanje, vključno z zadnjo tekmo, ko so s 3:0 premagali . Varovanci so sicer v letošnji sezoni dosegli 3 zadetke ali več kar na 11 od 44 tekem. Tudi tokrat pa bo največ upov položenih na , ki je na zadnjih 7 tekmah zabil 6-krat, ostal pa je velik dolžnik prav na prvi tekmi proti Monacu. Na drugi strani Monaco že tri leta in pol na domači tekmi ni prejel treh zadetkov, na pa v letošnji sezoni Lige prvakov še niso prejeli zadetka, čeprav so se z njimi pomerili na papirju močnejši ali vsaj enakovredni tekmeci - , in . Pri domačih se v ekipo vračajo , in , ki sicer še niso 100% pripravljeni, a verjetno bosta vsaj dva od omenjene trojice tekmo začela. Pri Arsenalu se v ekipo vrača .